آشکارسازی اسرار دی‌ان‌ای در بزرگترین شجره‌نامه خانوادگی جهان

بزرگترین شجره‌نامه جهان که رابط 13 میلیون انسان است، می‌تواند در نهایت برخی از اسرار دیرینه را در مورد چگونگی تاثیرپذیری تعدادی از ویژگی‌های انسان توسط ژن‌ها آشکار کند.

 به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تیمی از محققان موسسه تحقیقات پزشکی وایت‌هد در ماساچوست به بررسی 43 میلیون پروفایل عمومی در سایت تبارشناسی Geni.com پرداختند.

 پروفایل‌های عمومی موجود در این سایت که اطلاعات باراک اوباما و کیت میدلتون نیز در آن وجود دارد، به نمایش اطلاعاتی مانند محل و زمان تولد و پیوندهای خانوادگی می‌پردازد.

 محققان بزرگترین شجرنامه جهان را از داده‌هایی که به قرن پانزدهم برمی‌گردند، ساخته و کیفیت آنرا با استفاده از کروموزوم Y ‌یک‌خطی و نشانگرهای میتوکندری تائید کردند.

 این پژوهش هنوز منتشر نشده اما به عنوان شاهد مثال، محققان الگوهای مهاجرتی افراد حاضر در این شجره‌نامه‌ها را بررسی کرده و آنها را بطور گرافیکی در تصاویر زمان‌گریز نمایش دادند.

 همه افراد می‌توانند بطور آنلاین در این سایت ثبت‌نام کرده و جزئیات خود را در اختیار آن قرار دهند اما ممکن است مدتی طول بکشد تا این اطلاعات به شکل مفید در اختیار دانشمندان ژنتیکی قرار بگیرد.

همچنین نامها برای محافظت از حریم خصوصی افراد از داده‌ها خارج شده‌اند.

داده‌های قبلی مورد استفاده توسط پژوهشهای ژنتیکی در بهترین حالت خود از صدها هزار عضو خانواده برخوردار بودند.

این تحقیق که نتایج در «نشست سالانه انجمن ژنتیک انسان» در بوستون ارائه شده، می‌تواند به درک چگونگی ارتباط ژن‌ها با ویژگی‌های خاص کمک کند.

 همچنین این امکان وجود دارد که بتوان از این اطلاعات ژنتیکی در پزشکی استفاده کرد.

 با مقایسه افراد با اجدادشان، درجه تغییرات در ویژگی‌های خاص می‌تواند نشانگر میزان ارتباط آنها با ژنتیک باشد.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...